شماره مطلب: 12020
هفته معلم

معلم روزت مبارک

بمناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم
نسخه مناسب چاپ

معلم عزیز روزت مبارک

سالروز شهادت استاد شهید، فقیه فرزانه و فیلسوف گرانقدر حضرت آیت الله مرتضی مطهری و هفته معلم و هفته بسیج فرهنگیان را گرامی می داریم و این ایام خجسته را به همه معلمین عزیز صمیمانه تبریک عرض می نماییم.

بدون تردید اگر بخواهیم درباره ابعاد شخصیتی این استاد عظیم القدر سخن بگویم از نبوغ علمی و اخلاقی و جنبه های عرفانی و معنوی که بگذریم ، باید گفت که استاد شهید مطهری زمان شناس و نیاز شناس بود. ایشان مقطع زمانی خویش و نیاز های آن را به خوبی می شناخت و در جهت پاسخ به آن ها با همت و درایت اقدام می کرد. آثار فاخر و ارزشمند ایشان که توأم با اخلاص است رمز بقاء و ماندگاری آن می باشد، دلیل بر این مدعا است.

رهبر معظم انقلاب مهمترین وظیفه و رسالت معلم را تربیت و شکل دادن هویت و شخصیت دانش آموز می داند. معظم له با صراحت می فرماید؛ معلم عزیز ما باید بداند که اکنون نظام ما، کشور ما به چه انسان هایی نیاز دارد. چگونه باید شخصیت دانش آموز را شکل داد. در ادامه معظم له می فرمایند ؛ مهمترین و اساسی ترین مطلب این است که معلمین عزیز باید دانش آموزان را با هویت دینی و ملی مستقل تربیت کنند. اگر دانش آموزان هویت و شخصیت مستقل داشته باشند به استقلال و عزت ملی و مقاومت و حرکت جهادی در همه عرصه ها اقدام خواهد کرد.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جای دیگر می فرماید این مردم انقلاب کرده اند، این مملکت انقلابی است بنا براین نوجوان و جوان و آحاد این ملت باید روحیه انقلابی  داشته باشند. یعنی روحیه انقلابی ، تلاش بدون وقفه بدون احساس خستگی همراه با احساس مسئولیت و تعهد نسبت به آینده و سرنوشت کشور در همه عرصه ها خصوصا عرصه های علمی و فرهنگی و این روحیه و نهادینه کردن این فرهنگ و شکل دادن این هویت مستقل دینی و ملی رسالت معلم است.

معلمی شغل و حرفه نیست بلکه ذوق، مهارت و هنر است، عشق به تربیت و تعالی روحی و معنوی انسان است. در آیات شریفه قرآن کریم نیز این حقیقت متبلور و متجلی گشته است. «اقراء بسم ربک الذی خلق – خلق الانسان من علق – اقرأ و ربک الاکرم الذی علم بالقلم» در شرافت و عظمت مقام منیع معلم همین بس که خداوند متعال خود را در این آیات شریفه معلم خوانده است.

در اسلام ، علم و دانش معیار فضیلت شمرده است و خداوند متعال در آیه شریفه به صراحت می فرماید که دانایان هرگز با نادانان برابر و یکسان نیستند. «قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون» معلم به سبب برخورد رویارو با دانش آموزان و جایگاه علمی و تدریس از یک تسلط خوب جهت تربیت روحی و روانی و ایجاد فضایل اخلاقی در نهاد و ذات دانش آموز برخوردار است.

بدون تردید بهترین و موثرترین الگو برای دانش آموزان ، معلمین محترم و خدوم می باشند که دانش آموزان از ایمان و اخلاق انسانی و رفتار متین و کردار شایسته آنان سرمشق گرفته و در جهت تکامل شخصیت علمی و اخلاقی خود بهره می برند.

برقراری رابطه عاطفی و محبت آمیز با دانش آموز و به دنبال آن ارتباط علمی و فکری با متعلم از مهمترین خصوصیات یک معلم متعهد و انقلابی است.

در فرمایشات امام سجاد (ع) خطاب به معلم و استاد اینگونه می خوانیم: اما حق کسانی که به شنیدن کلام تو نشسته اند این است که بدانی خداوند متعال تو را سرپرست و حافظ حقوق آنان قرار داده است. با دانش آموز خوش خو و به نرمی رفتار کن و نیاز های معنوی آنان را برآورده ساز و خیر خواه و نصیحت کن آنان باش.  

توجه جدی به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و ایجاد یک نظام نوین آموزشی و تربیتی مبنی بر آموزه های اسلامی و منطبق با نیاز ها و ظرفیت های ملی و بومی از مهمترین مطالبات و دغدغه های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی است که شایسته است آموزش و پرورش به صورت جدی و اصولی به این مهم احتمام ورزد. و در این خصوص سازمان بسیج فرهنگیان ضمن ایجاد زمینه و بستر مناسب پیگیری جهت اجرای مطلوب این طرح ملی در خصوص تبیین و تحلیل ابعاد مختلف این طرح در میان فرهنگیان اقدامات جدی در دستور کار قرار خواهد داد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.